Promocja narkotyków na wskazanie bez etykiety – przypadek miejscowej tretinoiny

W 1972 roku zatwierdzono miejscową tretinoinę (Retin-A, Ortho Pharmaceutical) do leczenia trądziku. Dziś pozostaje to jedyne medyczne wskazanie do stosowania zatwierdzone przez Food and Drug Administration (FDA). W 1988 roku szeroko nagłośnione badania donoszą, że miejscowa tretinoina poprawia wygląd skóry fotografowanej 1. Od tego czasu producent miejscowej tretinoiny przeprowadził aktywny, kontrowersyjny zabieg multimedialny, aby zapewnić, że ogół społeczeństwa i lekarze zdają sobie sprawę z nieoznakowanego użycia tretinoiny w leczeniu łagodnych zmian skórnych, takich jak zmarszczki i brązowe plamki, które może być denerwujące dla pacjentów ze względu na ich związek z pojawieniem się starzenia. Komisarz FDA, członkowie Kongresu i inni zacytowali te wysiłki jako przykład niewłaściwej promocji narkotyku na nieoznaczony użytek2-5. Znacznie zwiększona uwaga na temat miejscowej tretinoiny w medycznej i świeckiej prasie oraz znaczny wzrost liczby recept pisanych dla tego agenta od 1988 r. Sugerują, że działania firmy w promowaniu nieoznaczonego użycia były udane i wysoce opłacalne. Metody
Badanie ankietowe National Ambulatory Medical Care jest ogólnokrajowym badaniem probabilistycznym przeprowadzonym przez National Center for Health Statistics6-8. Uczestniczący lekarze wypełniają zapis każdej wizyty ambulatoryjnej, która obejmuje diagnozę pacjenta i jego cechy demograficzne, świadczone usługi oraz charakterystykę usługodawcy. Przeanalizowałem taśmy danych dostępne dla opinii publicznej, aby określić liczbę wizyt w biurze, obejmujących recepty na miejscową tretinoinę wydawane przez niefedrycznie zatrudnionych lekarzy w Stanach Zjednoczonych w 1980, 1981, 1985, 1989, 1990 i 1991, w ciągu sześciu lat. badania obejmującego dane na receptę. W ciągu tych sześciu lat pobrano 276 689 wizyt ambulatoryjnych.
Korzystając z tych danych, określiłem liczbę wizyt, podczas których podano receptę na miejscową tretinoinę, ogółem i dla podgrup pacjentów o różnych cechach. Obliczyłem błędy standardowe i istotność statystyczną za pomocą testu t za pomocą opublikowanych formuł8; Współczynniki zostały dostarczone przez Iris Shimuzu z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia.
Aby znaleźć względną liczbę artykułów medycznych każdego roku, głównie dotyczących miejscowej tretinoiny i skóry, wykonałem przeszukiwanie w języku MEDLINE czasopism w języku angielskim przy użyciu programu komputerowego PaperChase9. Suplementy sponsorowane przez firmę zostały wyłączone. Korzystając z indeksu New York Times i Przewodnika po czasopismach z czasopism, ustaliłem liczbę artykułów indeksowanych w popularnej prasie na temat tretinoiny stosowanej miejscowo i skóry .10.
Wyniki
Rysunek 1. Rysunek 1. Liczba artykułów dotyczących głównie miejscowej tretinoiny i skóry w publikacjach medycznych i prasie popularnej oraz liczba wizyt w biurze lekarzy zajmujących się receptami na temat miejscowej tretinoiny. Cytaty medyczne zostały znalezione w przeszukiwaniu MEDLINE9, a artykuły w popularnej prasie zostały znalezione w The New York Times Index10 i w Przewodniku czytelników do czasopisma periodycznego11. Wizyty w biurze obejmują osoby niefederalnie zatrudnione w gabinetach lekarskich
[hasła pokrewne: hemorol czopki, wodogłowie normotensyjne, strepsils intensive cena ]

Powiązane tematy z artykułem: hemorol czopki strepsils intensive cena wodogłowie normotensyjne